Just nu på Fredsborg

Här berättar vi om aktuella händelser som har betydelse för oss och våra elever just nu. Följ med till våra skolhus och på våra aktiviteter i skolan och på fritids genom sociala medier längst ner på sidan.


Byggstart!

Nu startar Fredsborgskolan bygget av en helt ny skola för årskurs F-6. Skolan kommer att ha plats för 550 elever och inkluderar en idrottshall. På samma fastighet uppförs också nya lokaler för Fredsborg förskola för 100 barn.

– Tillsammans med våra starka partners Unit Education och Turako samt goda förutsättningar från Österåker kommun bygger vi nu moderna, funktionella lokaler anpassade för framtidens omsorg och lärande med vår profil Hälsa & rörelse i fokus, säger skolans ägare och grundare Eva Palo och Jenny Arnström, Lära i Österåker AB.

Skolbyggnaden på 4500 kvm i två plan inrymmer både idrottshall, matsal och tillagningskök. Lokalerna är ljusa och moderna med ett bra utarbetat flöde för skofri inomhusmiljö. Här inryms förutom klassrum, grupprum och specialsalar även funktionella personalrum och ett modernt bibliotek med gemensamhetsyta för möten mellan vuxna och elever.

Förskolelokalerna är även dessa i två plan med totalt 6 hemvister. I husets hjärta ryms hall med avhängning för varje barn. Förskolan har egna hemvistkök och separat skapanderum samt mottagningskök. Med förskola och skola intill varandra möjliggörs en nära samverkan mellan omsorgsverksamhet och skolverksamhet.

Irene – vår nya rektor!

Irene Planefjord börjar uppdraget som rektor för Fredsborgskolan till hösten då Carolina Ankarcrona fått en ny tjänst som utvecklingschef inom organisationen. Irene Planefjord har lång erfarenhet inom skolans värld. Hon har arbetat som klasslärare, speciallärare, specialpedagog, förstelärare, enhetsansvarig och biträdande rektor i sammanlagt 18 år.

Fredsborg rockar fett!

Vi kan med stor glädje berätta att Fredsborgskolan återigen, har fått högsta betyg! Under höstterminen har vi haft besök av Skolinspektionen som har genomfört en tematisk kvalitetsgranskning i musik och fått högsta betyg. Fredsborgskolan deltog som en av 30, slumpmässigt utvalda skolor i hela Sverige, både kommunala och fristående. Syftet var att granska kvaliteten i grundskolans musikundervisning. Den bedöms utifrån om undervisningen utgår från och innehåller ämnets hela kursplan och ger eleverna möjlighet till eget skapande som främjar deras utveckling av kreativitet. Vid granskningen genomförde Skolinspektionen lektionsbesök, intervjuer med elever, lärare och rektor samt tog del av dokumentation.

Beslutet finns att läsa i sin helhet på Skolinspektionens hemsida. Resultaten från alla skolor kommer även att redovisas i en övergripande kvalitetsgranskningsrapport.

Vänliga hälsningar, Irene Planefjord, Rektor

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Välkomna till Gröna Äpplets Familjefest fredagen 23 augusti mellan 15.00-17.00!

Kom och träffa Vikings (IFK Österåker Hockey), ÅTK (Åkersberga Tennisklubb), ÅKK (Åkersberga Karateklubb) och Friskis&Svettis.

Vår kock David kommer att göra fika till alla elever och all vår personal kommer att vara på plats.

Vi ses på skolgården!
... See MoreSee Less

Idag hälsar vi alla elever välkomna till skolan och ett nytt spännande läsår! ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Fredsborgskolan F-5

Lediga platser i förskoleklass, åk 1, 2, 3 och 4. Gör din platsansökan på fredsborgskolan.se/ansok. Välkommen! ... See MoreSee Less

1 month ago

Fredsborgskolan F-5

Ny startfilm ... See MoreSee Less

2 months ago

Fredsborgskolan F-5

Efterlängtat, intensivt och väääldigt blött! ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

ni är bäst!

2 months ago

Fredsborgskolan F-5

Trots att vädergudarna inte var med oss bjöd eleverna på värme, glädje och en fantastisk show!
Glad sommar önskar Fredsborgskolan 🍏
... See MoreSee Less

Trots att vädergudarna inte var med oss bjöd eleverna på värme, glädje och en fantastisk show! 
Glad sommar önskar Fredsborgskolan 🍏

3 months ago

Fredsborgskolan F-5

Den här morgonen kör vi vår Morgonpuls till en rykande färsk låt – Pepp med FUNtasiFabriken.

Tillsammans med musikproducenten Sebastian Fronda har FUNtasiFabriken skapat en låt som ska inspirera till träning och positivt tänkande, för att ”få igång Sverige”! Release idag, låten hittar du på Spotify och Itunes – varje gång den spelas går pengar till Hjärt- och Lungfonden.
#pepp #peppenärpåtopp #funtasifabriken #låtsläpp #fredsborgskolan #sverigepåfötter #genpep
... See MoreSee Less

3 months ago

Fredsborgskolan F-5

Skolloppet till förmån för Barncancerfonden!

Insamlingen börjar närma sig deadline för Skolloppet och vi vill be er alla att gå in på Barncancerfondens hemsida och dela den på era sociala plattformar, klicka på länken eller klistra in den i er browser:

www.barncancerfonden.se/event/skolloppet/

Insamlingen är öppen fram till den 24 maj och Fredsborgskolans insamlade belopp meddelas den 29 maj. Ni kan redan nu se den hittills insamlade totalsumman i Sverige genom att gå in på Barncancerfondens hemsida.
... See MoreSee Less

Skolloppet till förmån för Barncancerfonden!

Insamlingen börjar närma sig deadline för Skolloppet och vi vill be er alla att gå in på Barncancerfondens hemsida och dela den på era sociala plattformar, klicka på länken eller klistra in den i er browser:

https://www.barncancerfonden.se/event/skolloppet/

Insamlingen är öppen fram till den 24 maj och Fredsborgskolans insamlade belopp meddelas den 29 maj. Ni kan redan nu se den hittills insamlade totalsumman i Sverige genom att gå in på Barncancerfondens hemsida.

3 months ago

Fredsborgskolan F-5

Fredsborgskolan är en av tio skolor i Sverige som är nominerade till Årets Pep-skola 2019!

White Guide Junior har i år skapat en ny kategori samarbete med Generation Pep. I kategorin ”Årets Pep-skola” kommer skolor som både arbetar aktivt med fysisk aktivitet och serverar goda, näringsriktiga måltider att premieras.

White Guide Junior är den enda tävlingen i Sverige som bedömer HELHETEN. Juryn har bedömt smak och näring, men också måltidsmiljö, service, pedagogiskt samarbete, engagemang från rektorn, hållbarhet och andra parametrar som bidrar till att höja måltidsupplevelsen för eleverna.

Årets Pep-skola 2019/White Guide Junior avgörs i Malmö den 17 september 2019.

Läs mer om kriterierna på: whiteguidejunior.com
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Heja Fredsborgskolan! 💪👊👏

Wow 🙌

3 months ago

Fredsborgskolan F-5

Vårfest för att fira Fritidshemmets Dag!
Nu på tisdag den 14 maj bjuder Fredsborgskolan in till Vårfest mellan 14:30-16:30! Varmt välkommen även du som inte har barn på Fredsborgskolan! Till terminsstart i augusti kan vi erbjuda platser i åk 1, 2, 3 och 4. Kom hit och träffa våra pedagoger och vår fritidspersonal! Vi öppnar upp alla klassrum och på gården tävlar vi i femkamp och går tipspromenad. Åk 5 kommer att sälja fika till sin klasskassa!

Anmäl dig till hanna.rosen@fredsborgskolan.se om du vill komma och besöka oss. Vi ses!
... See MoreSee Less

4 months ago

Fredsborgskolan F-5

Vårfest för att fira Fritidshemmets Dag!
Tisdag 14 maj bjuder Fredsborgskolan in till Vårfest mellan 14:30-16:30! Varmt välkomna alla våra elever och föräldrar att träffa våra pedagoger och vår fritidspersonal! Vi öppnar upp alla klassrum och på gården tävlar vi i femkamp och går tipspromenad. Åk 5 kommer att sälja fika till sin klasskassa!
... See MoreSee Less

4 months ago

Fredsborgskolan F-5

I början av veckan besökte Fredsborgskolans ledningsgrupp den nya skolbyggnaden och fick uppleva rymden och ljuset i lokalerna. ... See MoreSee Less

5 months ago

Fredsborgskolan F-5

Mer ljus och mer väggar i skolbyggnaden. ... See MoreSee Less

5 months ago

Fredsborgskolan F-5

Fredsborgskolan peppar tappert vidare på fredagsmorgonen. ... See MoreSee Less

6 months ago

Fredsborgskolan F-5

Fasaden öppnas upp med stora fönsterpartier. På andra planet reglas väggar för fullt. ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Spännande. När förväntas det vara klart och ni kan ta emot de första eleverna

Oj vad det går undan med byggnationen!Blir perfekt för Carl och hans skolkamrater att få ändamålsenliga lokaler att studera i...

Sonja Jacobsson Berry JacobssonBerry byggnationen av nya skolan!

6 months ago

Fredsborgskolan F-5

Vi kan erbjuda fler platser både nu och till höstterminen 2019. Gå in och gör din anmälan på fredsborgskolan.se/ansok/
Välkommen!
... See MoreSee Less

6 months ago

Fredsborgskolan F-5

Morgonpulsen fortsätter på Fredsborgskolan tillsammans med Generation Pep #uppochhoppa2019 #pepedemi ... See MoreSee Less

6 months ago

Fredsborgskolan F-5

Ytterväggar till skolbyggnaden blir färdigmonterade under veckan. ... See MoreSee Less

7 months ago

Fredsborgskolan F-5

Upp & Hoppa i 10 minusgrader. ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Hurra va bra. 👍👍👍

Generation Pep #uppochhoppa2019 #pepedemi

Vad grymma ni är 👍

7 months ago

Fredsborgskolan F-5

Peppande rörelsestund för elever och pedagoger, därefter promenad till Fredsborgskolans nya skollokaler där det byggs för fullt. ... See MoreSee Less

Load more
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Idag hälsar vi alla elever på Fredsborg Högstadium välkomna och ser fram emot ett nytt spännande läsår! ... See MoreSee Less

Lediga platser i åk 8. Gör din platsansökan på fredsborgskolan.se/ansok. Välkommen! ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Leo Lindmark Söderstam Lucas Mellbin Samuel Tammi Linus Tagesson Simon Ritzén Hälge lyfte den där skolan...

2 months ago

Fredsborg Högstadium

Glad midsommar önskar vi på Fredsborg Högstadium! 🍏🍏🍏 ... See MoreSee Less

Glad midsommar önskar vi på Fredsborg Högstadium! 🍏🍏🍏

2 months ago

Fredsborg Högstadium

När vädret inte samarbetar är det tur för goda grannar. Stort tack Skärgårdsgymnasiet för lånet av er fina matsal. ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Roligt att vi kunde hjälpa till😊 Hoppas alla får en härlig sommar☀️

En fantastiskt fin avslutning❤️

2 months ago

Fredsborg Högstadium

Tusen tack alla 120 fantastiska artister som bjöd på en fantastisk avslutning i dag. 🌷🙏🏾🎤🥁🎸🎼 ... See MoreSee Less

Tusen tack alla 120 fantastiska artister som bjöd på en fantastisk avslutning i dag. 🌷🙏🏾🎤🥁🎸🎼

2 months ago

Fredsborg Högstadium

Idag hade vi en härlig aktivitetsdag för hela skolan. Eleverna fick bland annat sätta upp tält, fixa vindskydd och koka O’boy. Parallellt med detta pågick en fotbollsturnering med anmälda lag. Dagen avslutades med år 9 mötte lärarna i en fotbollsmatch. 🍏🍏🍏 ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Så det var trendbrott i år ?

vem vann i år? :-)

2 months ago

Fredsborg Högstadium

Idag har Theta haft kul i Vaxholm på höghöjdsbanan ”Sky Park”. 🧗🏼‍♀️ ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Theta, år 8 månne?

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Idag har våra åttor haft friluftsdag för våra sjuor. De har bland annat poppat popcorn på stormkök, tränat på livräddning och knutit knopar! Det vart en otroligt trevlig dag vid Valsjön! 🍏🍏🍏 ... See MoreSee Less

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Järngänget klarade av sitt Escape. Room med bravur! Flera minuter till godo! 🍏🍏🍏 ... See MoreSee Less

Järngänget klarade av sitt Escape. Room med bravur! Flera minuter till godo! 🍏🍏🍏

Comment on Facebook

Bravo grabbar!

Bravo grabbar!

Så klart de gjorde! 🤩🤩

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Andra dagen i stan med Stockholms-gruppen. Idag begav vi oss in till Kungsträdgården där vi fick lyssna på spännande presentationer om kända matematiker. Därefter lunch på Fridays. Nu laddar vi upp inför spännande Escape room! 🍏🍏🍏 ... See MoreSee Less

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Under Profildagarna får våra elever i åk 9 bl a lära sig hur avgörande kroppspråket är när man håller ett anförande eller tal. Pontus från Snacka Snyggt kommer med goda råd och sköna tips som eleverna får testa på varandra. ... See MoreSee Less

3 months ago

Fredsborg Högstadium

En elevgrupp ur Matematikprofilen är i London under tre dagar! Idag besöker vi Science museum och Wonderlab. Så spännande 🍏🇬🇧🍏 ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Å så härligt!! Ha en fantastisk och lärorik stund i London!

Spännande, vad får den gruppen som är i Stockholm gå på för lärorika studiebesök?

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Vårens körslag var helt magiskt! Tre musikaliskt och koreografiskt likvärdiga bidrag. I slutändan föll det på budskapet. ”Vi utesluter ingen” var en rad i Gammas bidrag. Koreografin visade verkligen att det var på riktgt. Grattis Gamma till vinsten! ... See MoreSee Less

Vårens körslag var helt magiskt! Tre musikaliskt och koreografiskt likvärdiga bidrag. I slutändan föll det på budskapet. ”Vi utesluter ingen” var en rad i Gammas bidrag. Koreografin visade verkligen att det var på riktgt. Grattis Gamma till vinsten!

Comment on Facebook

Så duktiga allihop! 👏

Härlig tradition❤️

👏👏👏

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Irene har idag tagit sin rektorexamen efter 3 års utbildning. Stort grattis och lyckliga är vi på Fredsborgskolan som har världens bästa rektor! ... See MoreSee Less

Irene har idag tagit sin rektorexamen efter 3 års utbildning. Stort grattis och lyckliga är vi på Fredsborgskolan som har världens bästa rektor!

Comment on Facebook

Grattis Irene👏🏻👏🏻👏🏻🌸🍾🌸

Grattis min kära goa dotter!❤ Så fantastiskt bra jobbat, vilken prestation!🙌🙌😍❤

Grattis bästa rektor❤️🤗🥂❤️!

Grattis !!! bra jobbat.

Stort GRATTIS världens bästa fina Irene😃🙌🏼👏🏼💪🏼⭐️😘

Grattis bästa Irene! Bra kämpat!!👩🏻‍🎓🌸

Världens bästa ❤️ grattis!

Stort grattis Irene! Bra kämpat!!!

Världens bästa! Grattis! 💜😍😘

Grattis fina duktiga du💕

Härligt Irene 👏❤️så bra jobbat, och ett stort grattis ☀️🌹🤗

🎉 Grattis! 🎉

Heja dig Irene! 👏🏼👏🏼👏🏼

Grattis!

Grattis Irene!

Grattis!

Grattis Irene! 👩🏼‍🎓🎉

Grattis!

Grattis! 👏👏👏

Grattis😁👍🏻

Grattis!! 😘🥂👏🍏

Grattis Irene! 🎊👏

Grattis 👏

Grattis 🌺

Grattis rektorskan!

View more comments

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Idag avgjordes Fredsborgskolans första debattävling för våra elever i åk 8. För eller emot "mobiler i skolan", "flygtrafik" och "skoluniform" var de tuffa ämnena. Debatten rasade, argumenten haglade och budskapen försökte träffa rätt. Juryn hade en mycket knivig uppgift att rangordna de jämna lagen och utse en slutgiltig segrare. ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Detta hade jag velat uppleva. Har det spelats in?

Heja!!✌🏽✌🏽

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Fredsborgskolan 🍏 är en av 10 skolor i Sverige som är nominerad som en av årets Pep-skola 2019!
White Guide-junior har i år skapat en ny kategori i samarbete med Generation Pep.
I kategorin ”Årets Pep-skola” kommer skolor som arbetar aktivt med fysisk aktivitet och serverar god, näringsriktigts måltider premieras.
White Guide Junior är den enda tävlingen i Sverige som bedömer HELHETEN. Juryn har bedömt smak och näring, men också måltidsmiljö, service, pedagogiskt samarbete, engagemang från rektorn, hållbarhet och andra parametrar som bidrar till att höja måltidsupplevelsen för eleverna. Årets Pep-skola/White Guide avgörs i Malmö den 18 september 2019.
@gen.pep #genpep @white_guide_junior #whiteguidejunior2019 #generationpep
... See MoreSee Less

Fredsborgskolan 🍏 är en av 10 skolor i Sverige som är nominerad som en av årets Pep-skola 2019!
White Guide-junior har i år skapat en ny kategori i samarbete med Generation Pep.
I kategorin ”Årets Pep-skola” kommer skolor som arbetar aktivt med fysisk aktivitet och serverar god, näringsriktigts måltider premieras.
White Guide Junior är den enda tävlingen i Sverige som bedömer HELHETEN. Juryn har bedömt smak och näring, men också måltidsmiljö, service, pedagogiskt samarbete, engagemang från rektorn, hållbarhet och andra parametrar som bidrar till att höja måltidsupplevelsen för eleverna. Årets Pep-skola/White Guide avgörs i Malmö den 18 september 2019.
@gen.pep #genpep @white_guide_junior #whiteguidejunior2019 #generationpep

Comment on Facebook

🔥👏🏻

👍💪

3 months ago

Fredsborg Högstadium

Under denna vecka har vi på högstadiet fått besök av de femmor som ska börja sexan till hösten. De hade en rundvandring i lokalerna, åt lunch i vår matsal samt hade en frågestund med befintliga nior om hur det är att vara elev på högstadiet. En av femmorna frågade hur lärarna var. Svaret från en av niorna var att lärarna känns professionella men ändå känns som våra vänner! En beskrivning som alla vi som arbetar på högstadiet blir oerhört glada av att höra! Varmt välkomna till hösten femmor! 🍏🍏🍏 ... See MoreSee Less

Under denna vecka har vi på högstadiet fått besök av de femmor som ska börja sexan till hösten. De hade en rundvandring i lokalerna, åt lunch i vår matsal samt hade en frågestund med befintliga nior om hur det är att vara elev på högstadiet. En av femmorna frågade hur lärarna var. Svaret från en av niorna var att lärarna känns professionella men ändå känns som våra vänner! En beskrivning som alla vi som arbetar på högstadiet blir oerhört glada av att höra! Varmt välkomna till hösten femmor! 🍏🍏🍏

4 months ago

Fredsborg Högstadium

Nu har äntligen våren öppnat sina dörrar och man tar den långa vägen hem. Då passade vi på att fylla på vårt rastmateriel som finns till utlåning i cafeterian. Nytt för säsongen är bandyklubbor och mål! 🍏🌞🌻 ... See MoreSee Less

Nu har äntligen våren öppnat sina dörrar och man tar den långa vägen hem. Då passade vi på att fylla på vårt rastmateriel som finns till utlåning i cafeterian. Nytt för säsongen är bandyklubbor och mål! 🍏🌞🌻

Comment on Facebook

Snyggt jobbat alla nattvandrande föräldrar ❤️👍🙌och tack till den lite större peng som skolan skjutit till. Nu är det upplagt för barnen att få friskluft och fysiskaktivitet på rasterna. 👍💪

4 months ago

Fredsborg Högstadium

En riktigt glad påsk önskar vi på Fredsborg Högstadium! Vi ses på tisdag äggstra laddade! 🐣🐥🌷🍏 ... See MoreSee Less

En riktigt glad påsk önskar vi på Fredsborg Högstadium! Vi ses på tisdag äggstra laddade! 🐣🐥🌷🍏

5 months ago

Fredsborg Högstadium

Årskurs 7 har på Tekniklektionen idag arbetat med hållfasthet. De arbetade mer fackverk och fick i uppgift att se hur mycket ett A4-ark orkar hålla. Rekordet är 15kg!!! 👊🍏🏋🏻‍♂️ ... See MoreSee Less

Årskurs 7 har på Tekniklektionen idag arbetat med hållfasthet. De arbetade mer fackverk och fick i uppgift att se hur mycket ett A4-ark orkar hålla. Rekordet är 15kg!!! 👊🍏🏋🏻‍♂️
Load more