Kontakt

Fredsborgskolan/Lära i Österåker AB
Org.nr: 556731-7416

Besöksadress F-6
Björkängsvägen 2, 184 44 Åkersberga

Besöksadress Högstadiet 7-9
Näsvägen 17, 184 41 Åkersberga

Nummer: 08-12252240

Rektor: Irene Planefjord, irene.planefjord@fredsborgskolan.se

Biträdande rektor för F-3: Ida Åström| ida.astrom@fredsborgskolan.se

Biträdande rektor för 4-6: Sofia Thollander| sofia.thollander@fredsborgskolan.se

Biträdande rektor för 7-9: Mikael Ekberg| mikael.ekberg@fredsborgskolan.se

Biträdande rektor för 7-9: Malin Ek malin.ek@fredsborgskolan.se

Fredsborgskolans elevhälsoteam består av:

Specialpedagog 7-9: Mimmi Askeljung| mimmi.askeljung@fredsborgskolan.se

Specialpedagog F-6: Johanna Palmaeus| johanna.palmaeus@fredsborgskolan.se

Studie- och yrkesvägledare 7-9: Yoko Gustafsson| yoko.gustafsson@fredsborgskolan.se

Kurator: Inger Åhlin| inger.ahlin@fredsborgskolan.se

Skolsköterska F-6: Caroline Wållgren| caroline.wallgren@fredsborgskolan.se

Skolsköterska 7-9: Sofia Kohl| Sofia.kohl@fredsborgskolan.se

Skolkoordinator F-6: Hanna Rosén|hanna.rosen@fredsborgskolan.se| 08-12252240

Skolkoordinator Högstadiet: Lotta Engman | lotta.engman@fredsborgskolan.se| 08-12252240

Dina synpunkter och klagomål är viktiga och hjälper oss att bli bättre. Vi handlägger alla synpunkter och klagomål skyndsamt för att på ett effektivt sätt kunna rätta det som är fel.

Synpunkt
Om du har synpunkter gällande vår verksamhet kontaktar du ansvarig rektor. Några exempel på vad som kan ligga till grund för synpunkter är: 

förslag som berör kvalitén på vår verksamhet

något som inte uppfyllts

förbättringsåtgärder av kvalitét

Klagomål
Du kan lämna ett klagomål till oss om vi brustit i vår verksamhet och inte uppfyller krav och mål som specificeras i till exempel skollagen eller andra styrdokument. Vi är förpliktade att svara dig och återkomma med ett eventuellt förslag på åtgärd. Klagomål skickas till skolchef, Cecilia Skarke | cecilia.skarke@cedergrenska.se

Just nu har vi inga lediga tjänster på Fredsborgskolan. Men vi tar gärna emot intresseansökningar.
Vänligen skicka din intresseansökan till jobb@fredsborgskolan.se 

Här finns vi

Fredsborgskolan F-6 ligger på Björkängsvägen 2 i Fredsborgsområdet. Närmaste granne är Fredsborg Förskola.

Fredsborgskolan Högstadium 7-9 är belägen på Näsvägen 17 i Åkers Runö. Skolan har nyrenoverade lokaler med träslöjdssal, NO-labbsalar och eget café. Här finns en skolgård med basketplan och utrymme för rörelseaktiviteter samt sittytor för kompishäng.

Kommunikationer
Roslagsbanans station Åkers Runö ligger 10 minuters promenad från Fredsborgskolan F-6 i Fredsborgsområdet och 3 minuters promenad från Högstadiet på Näsvägen 17. Buss 683 stannar cirka 200 meter från Fredsborgskolan F-6 och 100 meter från Högstadiet.